טיפול באמנויות

טיפול באמנויות

טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים - מטפלת בהסדר עם קופ"ח כללית בילדים עד גיל 18

האם אתם דואגים שהילד שלכם מסתגר כל אחה"צ בחדר?
רואים את הילד במצוקה, ולא יודעים מה בדיוק לעשות ואיך לפעול?
מתוסכלים כי אינכם מצליחים להתמודד עם הכעס, התוקפנות של ילדכם ולעיתים גם שלכם?
מתקשים לשים גבולות?

ברגעים אלו של תסכול וחוסר אונים כדאי ורצוי לפנות לעזרה מקצועית..

טיפול רגשי לילדיםאיך נדע מתי לפנות לטיפול רגשי לילדים

 לילדים קשה להתמודד עם חוויות קשות שעוברות עליהם, קשה להם לבטא במילים ולעבד את הכעסים והתסכול שהם מרגישים. המיומנויות החברתיות ויכולת ההתמודדות מתגבשת בתקופה זו ואינה מפותחת דייה. ילדים במצוקה פועלים (acting out) בכעס, דמעות, צעקות, הסתגרות והתבודדות. אנו כהורים מביטים עליהם לעיתים חסרי אונים, לעיתים נתפרץ גם אנחנו וכמובן, נהיה מתוסכלים עוד יותר. ומה כולנו בעצם רוצים? לראות את הילדים שלנו שמחים ומאושרים. כל כך פשוט וכל כך מורכב.

עלינו להיות קשובים, עם יד על הדופק כל הזמן, לשים לב לשינוי שחל בהתנהגותו של ילדנו. לא כל שינוי במצב הרוח מצריך, כמובן פנייה להתייעצות. אך כאשר יש שינוי משמעותי בתגובות, בהתייחסות, ביטויי אלימות בבית או בבית הספר, ירידה דרמטית בלימודים, זימונים חוזרים ונשנים לבית הספר, קשיים בתקשורת והצבת גבולות, כאבים פיזיים ללא סיבה רפואית – כל אלו מבטאים סימני מצוקה, המסמנים קריאה לעזרה. לעיתים חסר איבחון מתאים שיכול להקל על ההתמודדות – הפרעת קשב וריכוז, אילמות בררנית וקשיי התפתחות. הבנה של מהות הבעיה עוזרת לנו להתמודד נכון יותר עם המצב.
 
כאשר המשפחה עוברת משבר כגון פרידה, גירושין, מחלה, שכול, שינוי דרסטי במצב הכלכלי, עלינו להיות ערניים ורגישים עוד יותר. לכולנו יש קושי להתמודד עם מצבי קיצון, אך לרובנו יש כלים, שרכשנו במהלך השנים שמסייעים לנו בשעת מצוקה. יתכן וגם אנחנו כמבוגרים נרגיש לעיתים חסרי אונים ונזדקק לעזרה מקצועית. ילדים מרגישים ברגעים אלו בדידות גדולה. הם חשים את המצוקה של ההורים, גם אם אינה מדוברת. ילדים זקוקים, בעיקר ברגעים אלו, למבוגר אחראי שיושיט להם יד תומכת ואמפטית. (עיינו גם במאמר מצבי משבר)
 
זקוקים לסיוע ולהתייעצות? אני כאן למענכם. צרו קשר 052-3817273
 

טיפול רגשי לילדיםטיפול רגשי לילדים ונוער – גישות טיפוליות

חשוב שוב להדגיש, ילדים בדר"כ לא יבקשו עזרה. עלינו להיות עם היד על הדופק. לשים לב מתי התנהגותו של הילד משתנה, וכאתם מזהים כי הוא במצוקה, זה הרגע לפנות להתייעצות.
 
ישנן גישות שונת לטיפול רגשי בילדים. אני פסיכותרפיסטית ומטפלת בהבעה ויצירה (למידע נוסף אודותי לחצ/י כאן). אני מאמינה כי הטיפול באמנויות הוא היעיל ביותר. ילדים מתקשים לבטא עצמם בשיחה, והטיפול באמצעות הבעה ביצירה היא הדרך הטבעית ביותר עבורם להיכנס לעולם הדמיון והיצירה ולתת ביטוי לרגשותיהם.

הציור, המשחק, הדרמה-תרפיה, המוסיקה והתנועה יסייעו ויעודדו את הילדים להתחבר לעצמם. לפנטז, להיות יצירתיים ולבטא את הכאב והתסכול כמו גם את השאיפות והחלומות שלהם.

שפת היצירה מאפשרת גשר בין העולם הפנימי לחיצוני . זוהי שפה סימבולית, שאינה מאיימת, היא ספונטנית ומשחררת. אין בה נכון או לא נכון, היא לא דורשת ניסיון קודם או כישרון מוקדם.
 
אני משלבת בטיפול הרגשי לילדים באמצעות האמנויות תכנים מעולם ה - C.B.T - הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. באמצעות קלפים משחק טיפוליים, נגלה יחד את המעגל הרגשי וההתנהגותי של הילד. במרחב הבטוח ביני לבינו, נבחן יחד מהן המחשבות והרגשות המניעים אותו לפעול בדרך מסויימת (התפרצויות, הסתגרות, בכי, עלבון), נבדוק אפשרויות התנהלות שונות, שישפרו את איכות החיים ואת התקשורת הבינאישית שלו עם המשפחה והחברים.

טיפול רגשי לילדיםטיפול רגשי לילדים – מעורבות ההורים בתהליך הטיפולי

ההורים הם הגורם המרכזי בחינוכו של הילד. הם מכירים, משפיעים ומעורבים בחייו יותר מכל אחד אחר. רגעי האושר המשפחתי המשותף פוגשים לעיתים, לצערנו, רגעים של תסכול וצער. לא פעם יש קושי לעשות את הצעד הראשון ולפנות לטיפול. התחושה המלווה ש"זה יסתדר", הוא יתגבר"... כדאי ורצוי להתגבר על ההתלבטויות ולפנות להתייעצות. הילד יצמח ויתפתח בסביבה טיפולית מיטיבה ומחזקת וגם האווירה בבית תשתפר.

הפגישה הראשונה מתקיימת איתכם. בפגישה זו אקבל תמונה ראשונית אך משמעותית על מצבו הרגשי של הילד, על הרקע המשפחתי, החברתי וסיבת הפנייה. כמו כן אבקש לדעת מהם תחביביו של ילדכם, במה הוא מצטיין, במה הוא מתקשה. פרטים אלו יסייעו לי להבין מהי הדרך הטובה ביותר לסייע לו.
 
במהלך כל הטיפול הרגשי בילד, תגיעו למפגשי הדרכה נפרדים של פעם במספר שבועות בהתאם לצורך. במפגשים אלו נשוחח על התקדמות הטיפול ועל השינויים במצבו הרגשי של הילד.
 
יש ערך טיפולי רב לעבודה משותפת עם ההורים. אתם מכירים את ילדכם יותר טוב מכל אדם אחר. את צרכיו, רגשותיו והשינויים העוברים עליו. כמו כן, תפקידם של מפגשים אלו הוא לספק לכם כלים להתמודדות טובה יותר עם הקשיים של הילד וכן לסייע בבעיות נוספות העולות במשפחה כגון סמכות הורית, גבולות, מחלות, פרידות וכו`.

טיפול רגשי לילדים – ולסיכום...

התהליך הטיפולי דורש זמן וסבלנות. בניית יחסי אמון וביטחון עם הילד במרחב הטיפולי הם הבסיס להתקדמות ולצמיחה שלו. לעיתים נחוש בשינוי תוך זמן קצר, ולעיתים נלווה באורך רוח את הקשיים וההתלבטויות. יחד נתחבר לנקודות החוזק של ילדכם ונסייע לו לגדול מתוך המצוקה, כשהמטרה היא לשפר ולהפוך את חיי כל המשפחה למקום טוב לחיות בו.

אל תחכו למצבי משבר. בואו נבנה יחד מציאות טובה יותר של שמחה וביטחון.

אני כאן למענכם לכל שאלה והתייעצות. צרו קשר עוד היום 052-3817273

לקריאה נוספת: