טיפול זוגי

טיפול במצבי משבר

מצבי משבר- להחזיר את התקווה

כולנו חווים בחיינו מצבים של מצוקה ומשבר:
ישנם אירועים ציבוריים כמו מלחמה או טרור, המשפיעים מאוד על מצבנו האישי וישנם משברים אישיים כגון: פיטורים מעבודה, פרידות, חוויות אלימות שחווינו, אובדן אדם קרוב, מחלה. כולם מצבים, בהם אנו נדרשים להתמודד בכלים שונים מאלו שהורגלנו אליהם במהלך החיים.

הסיבה למשבר פחות חשובה, משמעותית הרבה יותר היא עוצמת התגובה לאותו משבר. כיוון שכך, הסיבה יכולה להיראות חסרת חשיבות למתבונן מהצד, אך מבחינת האדם החי בתוך הקושי, היא בעלת השפעה קריטית.

מה קורה כשיש משבר?
משבר הוא למעשה איזון פנימי שהופר בו המערכות הפיסיות והנפשיות שלנו נחלשות. אין אנו מסוגלים להמשיך ולתפקד בשגרה כפי שנהגנו בעבר, ויכולתנו להתמודד עם מטלות יומיומיות מצטמצמת.

כיוון שבמצבי משבר כל המשאבים מופנים להתמודדות עם הסיטואציה בה אנו נתונים, שאר המערכות משלמות את המחיר. ברמה הפיזית, אנו מתקשים להירדם או סובלים ממכאובים פיסיים. ברמה הנפשית, תחושות של אי שקט, קושי להתרכז ומתח רב, ולעיתים תחושת חרדה, דיכאון ואובדן שמחת החיים. מה שמקשה, לעיתים, עוד יותר היא תחושת אשמה המצטרפת לתחושת חוסר ערך. הרגשה ש"אני אשם במצב".

משבר הינו חוויה אישית: איך אתם חווים זאת?
כל אחד מאיתנו חווה משבר בצורה אחרת ומתמודד איתו בהתאם לאישיותו, המשאבים האישיים שלו, ומערכת התמיכה המשפחתית והחברית סביבו. מנגנוני ההתמודדות שיש בידנו נבחנים במצבי משבר. אדם המכיר ביכולותיו לצאת מקשיים יתמודד טוב יותר מאדם פסימי, בעל הערכה עצמית נמוכה, שאינו מצליח לראות את האור בקצה המנהרה.

חשוב לדעת שלא כל "מצב רוח" והסתגרות הינם סימן למשבר. יחד עם זאת, אם אתם חווים את אחת או יותר מהתחושות שפורטו כאן באופן רציף, אם אתם מרגישים שאיכות חייכם נפגמה וחווים קושי רגשי מתמשך, אל תזניחו זאת – יש מה לעשות.

ממשבר לתיקון וחיבור
התמודדות מוצלחת עם המשבר דורשת גיוס של המשאבים הנפשיים שלנו, ומסביבתנו הקרובה תמיכה, אמפטיה והקשבה. המטרה היא לחזור מחוזקים ומודעים למעגלי העבודה, החברים והמשפחה.

יחד במרחב הבטוח ביניכם לביני נתמודד עם הקשיים, נרחיב את דרכי ההתמודדות ונגייס את הכוחות. נעבור תהליך של התבוננות מחודשת, נבנה תכנית משותפת, אשר תיתן מענה לצרכים הנפשיים והסביבתיים שלכם. אם נתחזק ונעבור תהליך של התבוננות על התהליך שאנו עוברים, יהפוך המשבר לנקודת מפנה וישמש מנוף לצמיחה ולהסתגלות טובה יותר עם משברים עתידיים.

אל תוותרו על חיים טובים יותר. בואו נצא לדרך חדשה של הסתגלות, צמיחה והתפתחות. צרו עמי קשר ונצעד יחד לכיוון הפתרון.