מי אני

מאמרים ומידע מקצועי

טיפול בחרדות ללא תרופות

מרגישים אי שקט קיצוני? ירידה ביכולת התפקוד היומיומית ורצון להסתגר?
חוששים שאתם מאבדים שליטה על חייכם ומשהו רע עלול לקרות?
רק אתם יכולים לעשות את השינוי. אפשר לחיות טוב יותר. לפני שאתם ממהרים לקחת תרופות, נסו טיפול בחרדות ללא תרופות


     טיפול בחרדות ללא תרופות

האם אני סובל מהפרעת חרדה?
הבשורה הטובה היא שחרדה יכולה להיות תגובה נורמלית ובריאה. זוהי תגובת חרום של הגוף למצבי סכנה. רבים מאיתנו חשים חרדה לפני התחלת עבודה חדשה, מפגש חברתי מרגש, נסיעה למקום לא ידוע וכו`. אך אנו מצליחים להתארגן מולה, לשלוט בה ולצאת ממנה לעשייה מחוזקים. אך כאשר החרדה מתחילה לנהל אותנו, כאשר היא תוקפת אותנו בצורה חוזרת, ואינה פרופורציונאלית למצב האמיתי, עלינו לראות זאת כנורת אזהרה. אדם שחי בחרדה מתמדת סובל מאוד, תחושת הערך העצמי שלו נפגעת, חייו מאבדים מחיוניותם, הוא מצמצם את פעילותו ונוטה להסתגרות. מצב העלול להוביל לדיכאון.

מהן הסיבות הגורמות לנו לחרדה?
חרדה יכולה להיגרם ממצב של לחץ רגשי מתמשך, שאיננו מטפלים בו, או שאיננו מודעים אליו. מצב כלכלי קשה, מערכת יחסים בעייתית, הימנעות חברתית, דימוי עצמי נמוך, הפרעת קשב וריכוז בעצמה גבוהה, גירושין ואירועים טראומטים נוספים, הנגרמים מאירועים דרמטים חיצוניים: טרור, אובדן, פגיעות מיניות ועוד. החרדה נובעת בדר"כ מגורמים פסיכולוגים – רקע משפחתי, חוויות ילדות ו/או מגורמים פיסיולוגיים – תורשה ותהליכים כימיים במוח. מה שמפחיד כל כך, כשאנו חווים התקף חרדה רגעי או מתמשך, היא התחושה שאנו מאבדים שליטה על חיינו. משהו "גדול" מאיתנו מנהל אותנו ומשפיע על איכות חיינו. אלו רגעים קשים של חוסר אונים, שנדמה שימשכו לנצח.

טיפול בחרדות ללא תרופות
ישנן כמה טכניקות, שכדאי לנסות אותם לפני שאנו ממהרים לקחת תרופות. טיפול בחרדות ללא תרופות יקל על הסימפטומים, ירגיע ויחזיר לחיינו את תחושת השליטה. טיפול מקצועי מקביל יעזור לכם להבין את מקור הבעיה.
חשוב לזכור: אנחנו המפתח לריפוי, רק אנחנו נוכל, בסיוע של חברים, משפחה, ייעוץ/טיפול אישי לזהות את הגורמים, את הקשיים המשבשים כך את חיינו ולצאת מחוזקים.

אז איך להקל על החרדה?
  • נסו להיכנס לסדר יום מאוזן, הכולל מנוחה, הפחתת קפאין ותזונה בריאה (אוכל מלא, לא מעובד, דגים, העשירים באומגה 3, ירקות ירוקים ופירות)
  • כשאתם מרגישים שאתם לפני התקף חרדה, נסו להסיט את המחשבה המעוררת למקום, מחשבה, רגש או שיר שעושים לכם טוב. אם הצלחתם למצוא, אתם בדרך הנכונה. התמודדתם ושלטתם באירוע, ולא הוא בכם. זוהי חוויה מחזקת ומרגיעה מאוד. 
  • שתפו את הקרובים אליכם בקשיים שאתם עוברים. הבושה עוצרת אותנו לעיתים קרובות מלפנות לעזרה. אבל טלפון לחבר או לקרוב משפחה, שיהיה איתך ברגעים אלו ירגיע את הפחד. הבדידות וההסתגרות רק מחמירים את הבעיה. 
  • עשו פעילות גופנית. תנועה משפרת את מצב הרוח, היא גורמת לתחושת בריאות ומרגיעה את החרדה. גם אם אין זו פעילות במכון כושר, עשו תרגילי הרפיה, נשימות וצאו להליכה.
  • ממחקרים הוכח כי צמחי מרפא, צמחי באך, גינקו, תה קאמומיל מקלים על תסמיני החרדה.


מה חשוב לזכור?
כל טריגר יכול לעורר את החרדה. ברגע שנבין מהו הארוע שגרם להתפרצות, נוכל ביתר קלות לעמוד מולו וגם להצליח.
הימנעות אינה פותרת את הבעיה, אלא להיפך – מקבעת אותה. נסו להביט בפחד בעיניים, ללכת איתו (ברור שזו התמודדות קשה). ברגע שהגל יחלוף תרגישו חזקים יותר.
אל תישארו לבד עם הקושי. חישבו על מישהו, שאיתו הייתם יכולים לדבר. חבר, בן-משפחה, רישמו את מספר הטלפון שלו, למקרה חרום. כי הבושה והתחושה כי אתה לבד עם החוויה הקשה מגבירה את החרדה.


אפשר לנצח את החרדה - אנחנו המפתח לריפוי...
תרופות מרגיעות את הסימפטומים אך אינן מטפלות במקור החרדה. אם ניסיתם טכניקות בטיפול בחרדות ללא תרופות ואתם עדיין מרגישים בכביש ללא מוצא, או באם ברצונכם להבין מהם מקורות הפחד - פנו לייעוץ.
רק במסגרת מקצועית ותומכת תוכלו להבין את הגורמים המייצרים את חוסר השקט ולקבל כלים להתמודדות טובה יותר עם הבעייה.
הפרעת החרדה היא ללא ספק חוויה קשה מאוד. אך אחוזי ההצלחה בטיפול בה גבוהים. ככל שתיגשו להתייעצות בשלב מוקדם יותר הסיכוי לטיפול בחרדות ללא תרופות גבוה יותר.
אל תברחו מן הפחד. הוא סוגר אותנו רגשית, הוא מונע מאיתנו לחיות חיים מלאים.
בחרו בעצמכם...כי מגיע לנו לחיות טוב יותר...צרו קשר עוד היום...

.